Wzornictwo przemysłowe / Ochrona designu

Wzornictwo przemysłowe („design”) jest prężnie rozwijającą się dziedziną zarówno twórczą, jak i gospodarczą. Poczucie estetyki człowieka powoduje nieustanne dążenie do tworzenia rzeczy pięknych, oryginalnych i niepowtarzalnych. Fantazyjny design to nie tylko odzież, opakowania różnorodnych produktów, czy sprzęt gospodarstwa domowego. Design ma bowiem istotne znaczenie w bardzo wielu branżach, od branży automotive, po oświetlenie i dekorację wnętrz.

Ochrona wzoru przemysłowego obejmuje zewnętrzną postać produktu. Może to być zarówno jego kształt, oryginalna kolorystyka, jak i faktura. Niejednokrotnie niepowtarzalny design produktu stanowi o jego sukcesie na rynku. Oryginalne i atrakcyjne przedmioty nie tylko pozwalają wyróżnić się na rynku na tle konkurencji, ale wpływają także na decyzje zakupowe konsumentów. Trendy rynkowe pokazują, iż dla nabywców ważne są nie tylko cechy praktyczne danego produktu, ale także jego walory wizualne.

Zważywszy na znaczenie, jakie odgrywa design, ważne jest, aby możliwie na jak najwcześniejszym etapie zadbać o zabezpieczenie swoich interesów w odniesieniu do wyglądu produktu. Skutecznie chroniony wzór przemysłowy może być istotną wartością majątkową przedsiębiorstwa.

Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie ochrony wzornictwa przemysłowego. Przygotujemy wnioski o rejestrację, doradzimy jaką strategię ochrony praw zastosować w przedsiębiorstwie, aby skutecznie i efektywnie chronić swoje prawa w Polsce i za granicą.

Nasze usługi obejmują:

  • wsparcie w opracowaniu strategii ochrony wzorów przemysłowych;
  • rejestrację wzorów przemysłowych w trybie krajowym (Urząd Patentowy RP), unijnym (EUIPO) oraz międzynarodowym (WIPO);
  • utrzymywanie ochrony praw z rejestracji wzoru przemysłowego;
  • przygotowanie umów regulujących kwestię powstania i autorstwa wzoru, umów licencyjnych, przeniesienia praw do wzoru, etc.;
  • prowadzenie postępowań spornych przed Urzędem Patentowym RP oraz EUIPO w sprawach unieważnienia i ochrony wzorów przemysłowych (wspólnotowych wzorów przemysłowych);
  • reprezentowanie Klientów przed sądami administracyjnymi w sprawach decyzji wydanych przez Urząd Patentowy RP;
  • prowadzenie postepowań sądowych w sprawach dotyczących naruszenia wzorów przemysłowych.